Våra regionföreningar | Akademikerförbundet SSR

Akademikern

Regionföreningar

Våra regionföreningar

Alla medlemmar i Akademikerförbundet SSR – oavsett yrke, arbetsgivare, anställning eller avtalsområde – tillhör en regionförening som grundas på ett geografiskt avgränsat område.

Regionföreningen har en samlande och kunskapsöverförande roll i det fackliga arbetet inom regionen. Den utgör också valkrets för föreningens medlemmar. Regionföreningen har ingen partsställning dvs förhandlar inte, så här kan även du som är chef eller på annat sätt har arbetsgivarställning på din arbetsplats engagera dig! Regionföreningen kan t ex anordna samordnade medlemsaktiviteter för en viss profession eller samla alla SSR-medlemmarna på en ort oavsett arbetsgivare för att skapa möten och diskussioner om arbetslivet.

Regionföreningen ska verka för förbundets ändamål och:

  • opinionsbilda i viktiga frågor för medlemmarna, 
  • aktivt ta del av förbundsstyrelsens och ordförandekonferensens överväganden och beslut, 
  • verka för en hög kommunikation med medlemmarna och 
  • förvalta föreningsbidraget.

 

Vill du veta mer om vad som händer i din regionförening eller varför inte engagera dig själv - hör av dig till din ordförande!

 

Akademikerförbundet SSR:s regionföreningar





Regionförening Ordförande Telefon E-post
Blekinge Mikael Wickström 0455-30 43 29 mikael.wickstrom@karlskrona.se
Dalarna Eva Holmqvist 022-664 53 43 eva.holmqvist@avesta.se
Gotland Christian Brandt 0498-26 98 66 christian.brandt@edu.gotland.se
Gävleborg Lennart Diamant 0651-182 74 lennart.diamant@ljusdal.se
Göteborg Magnus Lagström 031-366 64 22 magnus.lagstrom@vastrahisingen.goteborg.se
Halland saknar förening    
Jämtland Anna-Lisa Rehman 0705-23 56 26 annalisa.rehman@regionjh.se
Jönköping Lena Rocksjö 036-10 67 50 lena.rocksjo@jonkoping.se
Kalmar Frida Larsson 0703-63 88 31 Frida.Larsson@emmaboda.se
Kronoberg Åsa Edlund 0470-433 75 asa.edlund@vaxjo.se
Nordvästra Götaland Stig Roos  0702-55 49 19 stig.roos@vgregion.se
Norrbotten Rose-Marie Ställ 0911-69 63 24 rose-marie.stall@pitea.se
Skaraborg Jan Johansson 0500-49 87 43 jan.r.johansson@skovde.se
Skåne Hanna Ljungberg 040-34 51 14 hanna.ljungberg@malmo.se
Stockholm mellan Ann-Marie Strömberg 08-508 253 35 ann-marie.stromberg@stockholm.se
Stockholm norra Michelle Väänänen 0730-79 01 38 michelle.vaananen@lidingo.se
Stockholm södra Sigvard Läth 0700-86 21 94 sigvard.lath@gmail.com
Södermanland Karolina Wallin 0702-58 16 46 karolina.wallin@outlook.com
Södra/mell. Älvsborg Sara Alfredsson 0321-59 56 40 nysan14@hotmail.com
Uppsala Yvonne Flambe 018-727 86 45 yvonne.flambe@uppsala.se
Värmland Jurga Johansson 0709-62 58 26 jurga.johansson@gmail.com
Väst Christian Larsson 0722-53 80 25 larsson@varg.cc
Västerbotten Maj-Lis Markström 090-16 44 64 maj.lis.markstrom@umea.se
Västernorrland Agneta Berglund  0660-880 83 agneta.berglund@ornskoldsvik.se
Västmanland Johanna Pettersson 0707-82 86 47 johanna.pettersson@vasteras.se
Örebro Mikael Appelquist 0586-610 00 mikael.appelquist@karlskoga.se
Östergötland Eva Arud 0707-73 36 13 evaarud@hotmail.com