Mindre myter, mer jobb

Arbetsrätten ska inte vara ett köttben i regeringsförhandlingarna – och sluta sprid myter om arbetsmarknaden! Simon och Ursula sätter ner foten i Fackets bild. 

Sverige har inte särskilt strikt arbetsrätt för tillsvidareanställda om man jämför med andra OECD-länder, och det är inte heller så att fler otrygga anställningar leder till fler riktiga jobb. OECD har mer resurser än vi att räkna på det och de har de gjort här.
 
Därför är det enda rimliga att överlåta till oss parter att förhandla om reglerna på arbetsmarknaden, inte till Centerpartiet. Bara så kan vi bibehålla högst sysselsättning i EU och trygga anställningar. Simon och Ursula sätter ner foten i Fackets bild.

Fackets Bild är kommentarer på dagsaktuella frågor med en facklig vinkel. Den görs av Ursula Berge, samhällspolitisk chef och Simon Vinge, chefsekonom på Akademikerförbundet SSR.

Läs gärna Fackets Bild-bloggen som utvecklar tankegångarna som introduceras i denna vlogg.