Jobbpremie – ett incitament för att öka drivkrafterna till självförsörjning

2025-06-09

Promemorian innehåller förslag om en ny tidsbegränsad statlig ersättning (jobbpremie) till den som under viss tid har fått försörjningsstöd enligt socialtjänstlagen (2001:453) och som därefter får inkomst av anställning och inte längre får försörjningsstöd. Syftet med jobbpremien är att öka de ekonomiska drivkrafterna till arbete och självförsörjning. I promemorian föreslås att premien regleras i en ny förordning om statlig jobbpremie.

Akademikerförbundet SSR svarar på remissen för att den rör såväl de generella trygghetssystemen och arbetsmarknadspolitiken som våra medlemmar som arbetar med försörjningsstöd, arbetsmarknadspolitik mm.

Akademikerförbundet SSR avstyrker förslaget för att det inte finns forskningsstöd för att sådana här ekonomiska incitament fungerar för gruppen, att det är krångligt och har dålig träffsäkerhet, inte är utvärderingsbart och för att det finns många andra åtgärder som fungerar bättre för gruppen som står långt ifrån arbetsmarknaden.

 

Jobbpremie – ett incitament för att öka drivkrafterna till självförsörjning