Regeringens nya arbetsmiljöstrategi – några nyheter för dig som skyddsombud

Regeringen har presenterat sin nya arbetsmiljöstrategi för de kommande fem åren, ett helt avgörande dokument för arbetsmarknadens parter. Vi är kritiska till att viktiga delar försvunnit eller försvagats på vägen från utredning till strategi – samtidigt finns det viktiga möjligheter framåt som vi behöver ta vara på. 

En central del i detta är att stärka samverkan på arbetsplatserna. Strategin nämner vikten av god samverkan och skyddsombudens roll vid flera tillfällen. Vi som arbetsmarknadens parter vet att fungerande samverkan mellan arbetsgivare och arbetstagare är en grundförutsättning för ett hållbart arbetsliv – inte minst när arbetsmiljöfrågor blir mer komplexa. 

Lokala företrädares viktiga roll lyfts fram

I det lokala arbetsmiljöarbetet spelar fackligt förtroendevalda och skyddsombud en avgörande roll. Ni är en nyckelfunktion för att fånga upp risker, driva förbättringar och säkerställa att arbetsmiljöarbetet fungerar i praktiken – nära verksamheten. 

Vi ser också hur AI och digitalisering snabbt förändrar arbetslivet. Det ställer nya krav på både arbetsgivare och arbetstagare. 

Det är glädjande att regeringen skriver att målbilden är: ”När nya sätt att fatta beslut, organisera och leda arbete med hjälp av AI införs sker det i dialog, samverkan och transparens mellan arbetsgivare och arbetstagare.” 

Det här ligger i linje med vår fackliga handbok där vi lyfter hur dessa frågor behöver hanteras på ett sätt som stärker arbetsmiljön och inte skapar nya risker. Kanske har departementet läst bilagan i vårt remissvar? 

Din kollega har blivit en algoritm  

Våld i nära relationer – en fråga även för arbetslivet 

Samtidigt finns det viktiga perspektiv som fortfarande saknas i det nationella arbetet. Ett tydligt exempel är våld i nära relationer som arbetsmiljöfråga. Här finns behov av tydligare ansvarstagande och styrning – inte minst från centrala aktörer. 

Vi kommer att fortsätta driva dessa frågor, både nationellt och i dialog med arbetsgivare och beslutsfattare. Vårt mål är tydligt: ett arbetsliv som är tryggt, hållbart och präglat av inflytande för våra medlemmar.