DN Debatt: ”Socionomer som tvångsomhändertar barn måste ha legitimation”

Socialtjänsten utgör en central del av välfärden och ansvarar för att ge stöd och hjälp till människor som behöver det. Ett av socialtjänstens viktigaste uppdrag är att omhänderta barn för att skydda dem från fara. Det är förvaltningsdomstolen som fattar beslutet, men socialtjänsten som utreder och verkställer. Vi vill därför att nästa regering drar igång arbetet med en legitimation för socialsekreterare som ägnar sig åt myndighetsutövning.

Legitimation innebär att samhället ställer tydliga krav på den som utövar ett yrke. Den säkerställer att yrkesutövaren har den utbildning och kompetens som krävs, ett personligt yrkesansvar och står under individuell tillsyn. Vi ser hur det inom vården har stärkt både kvaliteten och rättssäkerheten. Den tvingar arbetsgivaren att bara ha legitimerad personal för vissa arbetsuppgifter.

För barn och vårdnadshavare innebär krav på legitimation en ökad trygghet. En vetskap om att den som utreder deras situation har dokumenterad kompetens och arbetar utifrån lag, vetenskap, beprövad erfarenhet och professionell etik.

Det här skriver Heike Erkers, ordförande och Monica Engström, socialrättsjurist på Akademikerförbundet SSR på DN Debatt i dag.

Läs hela debattartikeln i Dagens Nyheter