Den 21-23 maj 2027 samlas ombud från hela landet på Runö Möten & Events i Åkersberga för Akademikerförbundet SSR:s kongress. Här fattas besluten som styr förbundets inriktning de kommande tre åren.
Möjlighet att lämna in motioner och nomineringar öppnar 15 oktober 2026. Sista dag att skicka in motioner och nomineringar är den 31 januari 2027.
Vill du vara med och påverka?
Skriv en motion
Varje medlem, lokalförening, distriktsförening och råd har möjlighet att påverka Akademikerförbundet SSR:s inriktning och verksamhet. Genom att skriva en motion kan ditt förslag bli förbundets nästa officiella uppdrag.
Nominera till förtroendeuppdrag
Vill du nominera dig själv eller någon annan till ett förtroendeuppdrag? Inför kongressen väljs flera viktiga funktioner som ska leda förbundets arbete framåt.
Årsmötet väljer kongressombud och ersättare
Distriktsföreningarna ska på sina årsmöten under sista kvartalet välja kongressombud och ersättare. Exakt hur många ombud varje distrikt ska utse avgörs av antalet medlemmar i distriktsföreningen den sista december varje år. Oftast brukar det inte bli några större förändringar från det ena året till det andra, men för att få en uppfattning om hur många just er förening ska utse så finns den senaste mandatfördelningen här på sidan.
Passa på att gå den digitala utbildningen för kongressombud. Den är bra både för dig som är helt ny i det fackliga uppdraget men även för dig som varit med på kongress tidigare, som repetition.
Frågor? Kontakta oss!
Om du har frågor om kongressen så går det bra att kontakta förbundssekreterare Tore Bengtsson på 070-815 44 27 tore.bengtsson@akademssr.se eller organisationssekreterare Mona Anderson på 0706-14 44 80 mona.anderson@akademssr.se