
Akademikerförbundet SSR har förhandlat om nya branschavtal med Sobona, arbetsgivarorganisation för kommunala och regionala bolag, för följande branscher:
Besöksnäring och Kulturarv.
Energi.
Fastigheter.
Flygplatser.
Vatten och Miljö.
Vi är överens med arbetsgivaren om att löneutvecklingen ska följa märket 3,3%, det är dock inte en individgaranti utan sett till helheten. Det är ettåriga avtal.
- Du får nu rätt till ledighet om en närstående gått bort, för en begravning med mera. Det är en viktig rättighet som varit viktig för oss att få in i kollektivavtalen, säger Mats Olsson förhandlande ombudsman Akademikerförbundet SSR.
Viktiga förändringar i avtalen:
1. Möjlighet till att växla semesterdagstillägget till ledig tid skrivs in i avtalet.
2. Ledighet för enskild angelägenhet blir en rättighet i avtalet.
3. Ansökan om föräldraledighet under sommarperioden (juni-augusti) ska göras senast 1 april om arbetsgivaren begär det.
4. Särskilda ersättningar räknas upp i enlighet med märket inom industrin.
5. Förändringar kopplat till medarbetarens rätt till dygnsvila där den kompenserade ledigheten är betald.
Avtalen är ettåriga och löper från 2024–04–01 till 2025–03–31.