En medlemstidning i världsklass

Guld till medlemmarnas tidning Akademikern

Guld till Akademikern. Medlemmarnas egen tidning Akademikern har lyckats med bragden att för andra året i rad ta hem guld i Publishingpriset.

I år med den fina motiveringen; för ett lekfullt och nyskapande bildspråk, fina grafiska element, bra flöde samt utmärkt tryckkvalitet.

— Vi är väldigt stolta över alla tre tidningar som erbjuds våra medlemmar; Akademikern, Socionomen och Chefstidningen. De är proffsiga, relevanta, håller genomgående hög journalistisk kvalitet och uppskattas av våra medlemmar. Även tidningarnas nyhetsbrev, hemsidor och sociala medier är mycket omtyckta, säger Cecilia Sandahl, kommunikationschef Akademikerförbundet SSR.

— Idag hyllar vi särskilt Akademikern, chefredaktör Annika Clemens, art director Sandra Johnson och redaktionen med pukor och trumpeter, fortsätter hon.

Priset delades ut vid en ceremoni på Berns den 9 november. 

Publishingpriset är en oberoende årlig jurybedömd pristävling för annonser, digitala publikationer, filmer, webbplatser, tidningar, tidskrifter, böcker och andra trycksaker – på svenska eller engelska.

Läs mer om Publishingpriset