
Två gånger per år ordnas Jobbforum av den ideella föreningen Nema Problema. Förbundet har sedan många år tillbaka ett mentorskapsprojekt med dem med stöd från Arbetsförmedlingens främjandemedelspengar.
Uppemot 200 adepter årligen får en mentor som är verksam i rätt yrke och bransch för adepten. Detta för att de ska få nätverk och information för att komma i rätt jobb i Sverige. Målgruppen är akademiker med samhällsvetenskaplig utbildning, dvs socionomer, samhällsvetare, ekonomer, beteendevetare, personalvetare m fl.
I torsdags var Jobbforumet där förbundet föreläste om hur man kommer i rätt jobb i Sverige som akademiker, och vi var även utställare. Flera hundra utlandsutbildade kom. Det var tex disputerade ekonomer, men även arkitekter och ingenjörer med många års yrkeserfarenhet från Ukraina, Indien med flera länder. En del var asylsökande, andra var arbetskraftsinvandrare och andra anhöriginvandrare. Lika många varianter som individer.
Det är lika slående varje gång att möta dessa otroligt välutbildade akademiker och inse att vår arbetsmarknad, vårt utbildningssystem och våra arbetsgivare fortfarande är får dåliga på att ta deras kompetens till vara genom att anställa dem i rätt jobb.
Mentorskapsprojektet och Jobbforum är två små steg för att göra något åt det.