Studentrådets Extrainsatta Årsmöte till val av kongressombud

Extrainsatt Årsmöte till val av Kongressombud, Akademikerförbundet SSR:s Studentråd

Tillfällen
21 november 13:00 - 16:30
Akademikerförbundet SSR:s kansli, konferenscentrum. Mariedalsvägen 4, Stockholm.

Kära studentmedlemmar, 

Det börjar närma sig en av årets höjdpunkter för Akademikerförbundet SSR:s studentverksamhet, nämligen tidpunkten för medlemsmötet och vi hoppas att vi ser just dig på plats. Detta år genomförs ett extrainsatt årsmöte istället för medlemsmötet och du som studentmedlem är med detta kallad till mötet. 

Det extrainsatta årsmötet utgör en vital möjlighet för dig som studentmedlem att träffa andra studenter och påverka i en demokratisk gemenskap. Under mötet kommer de kongressombud som ska representera studenterna vid kongressen, Akademikerförbundet SSR:s högsta beslutande organ, att väljas.

Vi samlas den 21 november kl 13.00, med lunch från kl 12.00, på Akademikerförbundet SSR:s kansli på Mariedalsvägen 4 i Stockholm.

Dagens övergripande upplägg 

Dagen utgörs dock inte enbart av ett formellt möte där viktiga beslut fattas, utan representerar också en möjlighet för oss studenter att samlas, inspireras av varandra och tillsammans diskutera frågor som berör och förenar studenter. Som ett led i det kommer dagen också erbjuda följande aktiviteter:

  • Panelsamtal om framtidens arbetsmarknad med särskilt fokus på AI
  • Samtal om mellanförskap, integration och arbetsliv för studenter med invandrarbakgrund
  • Extrainsatt årsmöte till val av Kongressombud

Dagen avslutas med en gemensam sittning vid kansliet under kvällen med trevligt umgänge, god mat och eventuellt några roliga aktiviteter som möjliggör att vi lär känna varandra ännu bättre.

Val av kongressombud – kandidaturer och nomineringar 

Vill du vara med och påverka Akademikerförbundet SSR på högsta nivå och vara med och sätta agendan för framtiden? Nu söker vi dig som vill representera studentmedlemmarna som kongressombud på Akademikerförbundet SSR kongress 2027! Studentrådet har 13 ombud – och du kan bli ett av dem. Kongressen är förbundets högsta beslutande organ. Här fattas beslut om vilka frågor förbundet ska driva under de kommande tre åren. Som kongressombud får du vara med och påverka förbundets inriktning, ditt framtida yrkesliv och samhället i stort. Vi lovar samtidigt att det kommer vara både lärorikt och roligt. Det är en unik möjlighet att lyfta studenternas perspektiv, värna våra intressen och bidra till ett öppet och demokratiskt Sverige. Du får också värdefull erfarenhet av fackligt engagemang och föreningsdemokrati. 

Ta chansen att göra din röst hörd och vara med och forma framtidens Akademikerförbundet SSR – vi hoppas att just du vill vara med!

För att kandidera själv till Kongressombud, klicka på länken och fyll i dina uppgifter. 
För att nominera någon du känner till Kongressombud, klicka på länken och fyll i personens uppgifter. 

Skick in din kandidatur senast det 8:e november. Om du har några frågor, kontakta Studentrådets Valberedning på val.studentradet@akademssr.se

Samlad praktisk information

Datum och tid:
Lördag 21 november kl 13.00-17.00, med möjlighet till lunch från kl 12.00. Middagssittning kl 18.00.


Plats
Akademikerförbundet SSR:s kansli, konferenscentrum. Mariedalsvägen 4, Stockholm Akademikerförbundet SSR står för resekostnaden och bjuder också på lunch och middag på plats. 

Anmälan
Anmäl dig senast den 8 nov 2026

Bekräftelse om plats och resebokningsinstruktioner skickas ut därefter. Observera att bekräftelse om plats kommuniceras efter sista anmälningsdag och resebokningsinstruktioner, samt fullständigt schema för dagen skickas ut i samband med det. 

Tveka inte på att höra av dig till studentradet@akademssr.se vid eventuella frågor eller funderingar! 
En dag av inspiration, intressanta samtal och viktiga beslut väntar. Din röst gör skillnad och du är inbjuden att delta. Anmäl dig redan idag och var en del av den fortsatta utvecklingen av studentrörelsen! 

Med vänliga hälsningar, Akademikerförbundet SSR:s Studentråd