Sveriges Skolledare och Akademikerförbundet SSR har enats med Almega Utbildning om ett nytt kollektivavtal för akademiker anställda i 800 företag på drygt 2 000 arbetsplatser. Du kan ta del av hela avtalet längre ner.
- Nu blir tryggheten större för tusentals akademiker i landets alla friskolor. Vi är särskilt glada att stödet vid omställning nu blir bättre för våra medlemmar, säger Markus Furuberg, biträdande förbundsdirektör Akademikerförbundet SSR.
- Avtalet med Almega Utbildning är den sista pusselbiten för Sveriges Skolledare, nu har vi avtal på samtliga relevanta avtalsområden där skolledare verkar. Äntligen kan vi företräda våra medlemmar fullt ut även inom friskolesektorn, säger Maria Andrén Bergström, förbundsdirektör Sveriges Skolledare.
- Det är mycket glädjande att vi nu har ett kollektivavtal för skolledare och akademiker och att vi med gemensamma krafter visar att vi tar ansvar för den svenska modellen. Det är nu av största vikt att vi skapar en skola där vi litar på skolledarnas autonomi och att vi kan minska den statliga detaljstyrningen av skolan, säger Andreas Mörck, förbundsdirektör Almega Utbildning.
Avtalet innebär att akademiker inom friskolor omfattas av allmänna anställningsvillkor med möjlighet till individuella överenskommelser, bland annat gällande ersättningar och tidpunkt för lönerevision. Avtalet innehåller skrivningar om att lönesättningen ska ta hänsyn till chefers komplexa uppdrag och förutsättningar att leda verksamheten.
På företag som kopplats in på avtalet omfattas medlemmarna av trygghetsöverenskommelsen som ger den anställda ett bättre stöd vid neddragningar.
Avtalet tecknas av Almega Utbildning och Akademikerförbunden, ett samarbete mellan Sacoförbund i privat sektor som samverkar för att skapa goda arbets- och anställningsvillkor för akademiker. Sveriges Skolledare är kontaktförbund för detta avtal.
Avtalet träder i kraft den 31 december 2025 och gäller tills vidare.
Här kan du ta del av avtalet och mer information om avtalet.
Medlemmar i Akademikerförbunden:
- Sveriges Skolledare
- Akademikerförbundet SSR
- Akavia
- DIK
- Fysioterapeuterna
- Naturvetarna
- SRAT
- Sveriges Arbetsterapeuter
- Sveriges Farmaceuter
- Sveriges Ingenjörer
- Sveriges Psykologförbund
- SULF
- Sveriges Veterinärförbund