Integritetsombudsutbildning - fortsättningskurs

Kursen vänder sig till medlemmar i Akademikerförbundet SSR som tidigare genomgått integritetsombudsutbildning och nu vill fördjupa sina kunskaper inom bland annat bakgrundskontroller, AIs påverkan på våra arbeten och fackets roll i integritetsfrågor.

Tillfällen
04 december 08:30 - 16:30
Akademikerförbundet SSR, Mariedalsvägen 4 Stockholm (Stadshagen)

På kursen kommer vi att diskutera vilken roll det lokala facket spelar i förhållande till arbetsgivarens åtgärder avseende säkerhet, integritet, rättssäkerhet och allmänhetens tillit till svenska myndigheter.

Kursinnehåll

  • Samverkan och tvister
  • Fördjupning arbetsrätten
  • CASE/Grupparbete med fokus på arbetsrätt och integritet

Kursledare

Mikael Smeds, förbundsjurist på Akademikerförbundet SSR
Simon Vinge, Chefsekonom Akademikerförbundet SSR

Anmälan

Här anmäler du dig till integritetsombudsutbildningen.

Ledighet

Ledighet med bibehållna löneförmåner förutsätts. Du skall vara anmäld som facklig förtroendeman (jml FML) hos din arbetsgivare och hos oss. Ansök i god tid om ledighet för facklig utbildning med stöd av § 7 FML(bibehållen lön) och använd programmet nedan som underlag. Akademikerförbundet SSR står för rese- och boendekostnader samt måltider i samband med kursen. Traktamente utgår inte.

Bekräftelse

Vid anmälan får du en bekräftelse till den e-post du anger i anmälan.
 

Program

  • Medbestämmande och samverkan
  • Arbetsmiljö i samverkan
  • Lokalt förhandlingsarbete
  • Arbetsrätt med ett integritetsperspektiv

Frågor om anmälan kan ställas till utbildning@akademssr.se

Frågor om kursen kan ställas till jenny.grenander@akademssr.se

Välkommen!