Akademikerförbundet SSR organiserar medlemmar inom alla sektorer och många av våra medlemmar arbetar inom yrken där det råder stor personalomsättning och där det finns utmaningar i att rekrytera kompetent personal med rätt utbildning.
Vilken roll har lön och anställningsvillkor i vårt val av yrke?
Vad behöver arbetsgivarna göra för att säkra kompetensen och finns det något som vi som anställda själva kan göra?
Vi kommer också prata om fackens roll, hur ska vi kunna säkra kompetensförsörjningen när vi samtidigt vill få arbetstidsförkortningar för våra medlemmar.
Föreläsare: Malin Fröjmark, biträdande förhandlingschef och Markus Furuberg, förhandlingschef och biträdande förbundsdirektör
När: Måndag 10 november, kl 12:00-13:00
Plats: Digitalt via Teams
Anmäl dig ovan! (senast 7 november kl 10:00)
Seminariet genomförs via Teams Live, vilket innebär att alla som är anmälda till seminariet kan se det live, och/eller i efterhand upp till två veckor efter det att seminariet sänds. Utöver det läggs filmen ut på YouTube så snart som möjligt efter genomförandet. På YouTube är filmen öppen för alla.
Varmt välkommen!
Akademikerförbundet SSR