AI Seminarium, Förhandla algoritmerna
Akademikerförbundet SSR bjuder in dig som medlem till en medlemsföreläsning om hur digitalisering och införande av AI kommer att påverka verksamheten och dig som tjänsteman i offentlig sektor. Akademikerförbundet SSR:s chefsekonom Simon Vinge guidar oss genom aktuella händelser inom AI-världen liksom möjligheter och utmaningar vi står inför på kort och lång sikt. Föreläsningen är digital men vi erbjuder dig som medlem en fysisk träff med förtäring där vi på plats tillsammans tittar på seminariet. Närvarande i Västerås finns central ombudsman från kansliet och facklig sekreterare för Västerås Stad.
Datum och tid: Tisdagen den 5 november kl. 11:30-13:00
(vi öppnar kl 11:15 då seminariet startar kl 11:30)
Plats: Akademikerförbundet SSRs lokaler i Stadshuset, Västerås. Vi tittar på denna digitala föreläsning gemensamt på plats.
Akademikerförbundet SSR bjuder på enklare förtäring.
(meddela ev. allergi i anmälan)
Anmälan: Anmäl dig ovan. Begränsat antal platser till denna träff, så anmäl dig så snart du kan men senast den 29 oktober. Först till kvarn!
Varmt välkommen!
Akademikerförbundet SSR